Hvis du for nylig har overvejet at købe enpicosekund laserenhedfor din klinik eller medicinske spa, har du sandsynligvis bemærket, at prisen er betydeligt højere end for standardmaskiner til tatoveringfjernelse. Priserne spænder fra et par hundrede dollars for -startmodeller til over 300.000 USD for high-systemer; kliniske-enheder fra førende internationale mærker kan nemt overstige 100.000 USD.
Den grundlæggende årsag til dette er, at producenterne ikke blot sælger en enhed til tatoveringsfjernelse, men snarere en multifunktionel løsning til forskellige hudproblemer. Mens en standard Q-switched tatoveringsfjernelsesmaskine stort set kun udfører én funktion-fjernelse af tatoveringer-et fuldt udstyret picosecond-system kan teoretisk behandle en lang række behandlinger, herunder tatoveringsfjernelse, pigmenteringskorrektion, hudforyngelse og arreparation. Det er derfor svaret på "Hvor meget koster en picosekund enhed?" er langt mere komplekst end svaret på "Hvor meget koster en laser tatoveringsfjerningsmaskine?"

I dette blogindlæg vil vi tage et-dybtgående kig på prissætningen af picosecond-laserenheder og de faktorer, der påvirker det, samt skelnen mellem deres forskellige funktioner-såsom fjernelse af tatoveringer og hudforyngelse. Uanset om du er ejer af en ny klinik, en erfaren-hudlæge eller en distributør, der ønsker at opbygge varemærkeanerkendelse på dit målmarked med picosecond-teknologi, vil denne artikel give værdifuld indsigt, der kan hjælpe med at guide din købsbeslutning.
Hvad er en picosekund laser?
Picosecond laserudstyr er en avanceret-teknologi, der tog markedet for medicinsk æstetik og tatoveringsfjernelse med storm umiddelbart efter udviklingen. I modsætning til Q-switched Nd:YAG-lasere udsender picosecond-lasere ultra-korte impulser, der varer kun en-billiontedel af et sekund (picosecond-området). De udnytter primært den fotoakustiske effekt (splintrende) snarere end den fototermiske effekt (opvarmning),-som traditionelle Q-switchede lasere er afhængige af-for at nedbryde pigment- eller blækpartikler. Dette resulterer i mindre varmeudvikling og reducerer derved risikoen for bivirkninger såsom hyperpigmentering og ardannelse. Desuden, fordi partiklerne er splintret i finere fragmenter, kræver behandlingen typisk færre sessioner, giver hurtigere restitutionstider og forårsager mindre termisk skade på den omgivende hud.
Et nøglepunkt for købere at bemærke er, at "picosecond" refererer til en kategori af teknologi, ikke et specifikt mærke. Systemer tilgængelige på markedet-såsom Newangie, PicoSure og PicoWay-er platforme fra forskellige producenter, der bruger picosecond-teknologi. De adskiller sig i parametre som pulsvarighed, bølgelængdekombinationer og spidseffekt; disse forskelle er en primær årsag til det brede prisinterval blandt picosekund-enheder. Som følge heraf kan to enheder, begge mærket som "picosecond", variere i pris med en faktor på snesevis. Ved køb skal man ikke kun se på teknologimærket, men skal undersøge de specifikke tekniske specifikationer og konfiguration.
En prospektiv sammenlignende undersøgelse, der involverede asiatiske patienter med fler-farvede tatoveringer (11 patienter, 37 professionelle tatoveringer) viste, at 532/1064 nm picosecond-lasere opnåede signifikant bedre clearance af sorte, røde og grønne tatoveringer sammenlignet med nanosekunds (Q-)-laser-switched; desuden udviste picosecond-gruppen en lavere forekomst af pigmentære bivirkninger (f.eks.21.6%for 1064 nm picosekundgruppen versus27.0%for den tilsvarende nanosekundgruppe). Disse resultater giver empirisk støtte for antagelsen om, at det højere prispunkt for picosecond-lasere svarer til overlegen klinisk effektivitet.
Kilde: Chan JC, et al.Prospektiv sammenligningsundersøgelse af 532/1064 nm Picosecond- og Nanosekund-lasere til behandling af multi-farvettoveringer hos asiater.
Hvor meget koster et picosecond laser tatoveringsfjernelse udstyr?
Prisintervallet for picosecond-enheder er enormt-spænder fra ca. $1.500 for grundlæggende bærbare enheder til over $100.000 for brandede, medicinske-kliniske systemer. Vi har kategoriseret dem i følgende fire typer baseret på tilsigtet brug og niveau af professionel sofistikering.
| Tier | Typisk pris (USD) | Typiske udstyrsformfaktorer | Egnede applikationer |
| Økonomiske bærbare enheder | 50–1,500 | Små håndholdte pen-enheder; lave-desktopenheder | Let kosmetisk brug, hjemmetest-ikke-medicinsk kvalitet |
| Entry-niveau og salonudstyr | 1,500–9,000 | Æstetiske standardenheder på lodret eller skrivebordsbasis, der bruger grundlæggende picosecond- eller hybrid Q-switched-teknologi | Små kurbade, ikke-medicinske skønhedssaloner |
| Professionelle kliniksystemer | 8,000–40,000 | Mellem-til-høje-kommercielle enheder med stabil multi-bølgelængdeoutput (f.eks. 1064nm, 532nm, 755nm) og overlegne kølesystemer | Klinikker, der er i stand til at håndtere tatoveringsfjernelse med stor-volumen,-sessioner |
| Top-medicinsk udstyr | 40,000–100,000+ | High-, FDA-godkendte medicinske platforme (f.eks. industri-standardmærker som Newangie, Cynosure og PicoWay) | Professionelle dermatologiske klinikker, store medicinske æstetiske centre |
Budgetvenlige-bærbare enheder (prissat til 50-1.500) har typisk lavere effekt og er ikke af medicinsk-kvalitet; deres effektivitet og sikkerhed mangler garantier. De er bedre egnet til let kosmetisk brug eller hjemmetest frem for som formelt behandlingsudstyr til klinikker.
Enheder på -niveau og salon-klasse (1.500-9.000) findes almindeligvis i små kurbade eller ikke-medicinske æstetiske saloner. De bruger ofte grundlæggende picosecond eller hybrid "picosecond + Q-switched" teknologier, der opfylder grundlæggende behov, men tilbyder begrænset ydeevne.
Professionelle kliniksystemer (8.000-40.000) har stabil multi-bølgelængdeoutput og overlegne kølesystemer. De er i stand til pålideligt at understøtte tatoveringsfjernelsesprotokoller med flere-sessioner og repræsenterer det praktiske valg for de fleste klinikker, der seriøst er engageret i tatoveringsfjernelsesbranchen.
Top-medicinsk udstyr (40.000-100,000+) er FDA-godkendte industri-standardplatforme designet til professionelle dermatologiske klinikker og store medicinske æstetiske centre; de understøtter typisk en bred vifte af behandlinger, såsom hudforyngelse og arreparation, forudenfjernelse af tatovering.
Inden du køber, bedes du overveje disse to spørgsmål:
Leder du efter en bærbar salonenhed eller et klinisk-medicinsk system? Hvad er dit budgetinterval?
Svarene på disse spørgsmål vil direkte afgøre, hvilket niveau af produkter du skal evaluere.

Takket være dens ultra-korte pulsenergi knuser picosecond-laserteknologien pigmentpartikler mere grundigt og fjerner effektivt tatoveringer. Ud over picosecond laserteknologi er der andre muligheder for tatoveringsfjernelse. Du kan også være interesseret i deres priser og en sammenligning; for detaljer, læs venligst:
"Hvor meget koster en maskine til fjernelse af tatoveringer med laser?"
"Hvor meget koster Q-switched laser tatoveringsfjernelsesudstyr?"
Nøgleparametre, der påvirker prissætningen af Picosecond-enheder
Selv inden for samme niveau varierer priserne på enheder til fjernelse af tatoveringer med picosecond-laser betydeligt. Medicinske æstetiske klinikoperatører skal overveje en række faktorer, før de foretager et køb.
Puls Varighed
Kortere pulsvarigheder (f.eks. er 350ps bedre end 450ps eller 750ps) resulterer i en stærkere fotoakustisk effekt og finere fragmentering af blækpartikler, hvilket fører til bedre resultater for tatoveringsfjernelse. Dette medfører dog også større teknisk kompleksitet og højere omkostninger.
Topkraft (GW)
Peak power varierer betydeligt på tværs af mærker; højere effekt oversættes generelt til større effektivitet i at knuse dybe, stædige pigment i en enkelt session, hvilket driver prisen op.
Bølgelængdetælling og kombination
En 1064nm + 532nm-konfiguration er standardopsætningen med dobbelt-bølgelængde, der dækker sort, rød og orange blæk. Behandling af genstridige farver som blå og grøn eller ekspanderende til hudforyngelse-indikationer kræver typisk yderligere bølgelængder såsom 585nm, 650nm eller endda en 755nm fraktioneret linseopsætning. Jo flere bølgelængder en enhed er udstyret med, jo højere omkostninger.
Håndstykke og linsekonfiguration
Ud over standardhåndstykket til fjernelse af tatoveringer kræver hudforyngelsetjenester ofte en fraktioneret linse, mens ar- eller porebehandlinger kræver et fraktioneret håndstykke. Omfanget af håndstykkets konfiguration bestemmer direkte rækken af behandlinger, som enheden kan udføre, hvilket afspejles i et højere prispunkt.
Brandomdømme og kliniske data
Førende mærker (såsom Cynosure, Newangie og PicoWay) har en betydelig prispræmie på grund af omfattende-langsigtet klinisk validering og et bredere udvalg af FDA/CE-godkendte indikationer (der dækker pigmentering, ar, rynker osv.); denne status placerer dem i kategorien "top-medicinsk udstyr".
Beam Delivery System og Beam Ensartethed
Funktioner såsom importerede leddelte leveringsarme og "top-hat"-bjælkeprofiler svarer ikke til specifikke indikationer, men påvirker direkte behandlingskonsistensen og den langsigtede-brugeroplevelse, hvilket tjener som nøgleforskelle mellem professionel-klasse- og enheder på begynderniveau-.
Newangie Professional Picosecond Laser Tatoveringsfjernelsesudstyr til salg
Newangie er dedikeret til forskning og udvikling og eksport af picosecond laser tatoveringsfjernelse enheder, der leverer enestående ydeevne og betydelige terapeutiske resultater til kunderne.
✔ For høje-clearance-resultater på tværs af hele farvespektret og dobbelte-sporoperationer (fjernelse af tatoveringer + hudforyngelse)→ PicoSmart Pico & Nano Pico lasermaskine
Indeholder eksklusiv dual-mode-teknologi (350ps picosecond + 2ns nanosekund) og en 755nm Honeycomb-linse designet til at målrette mod genstridige blå-grønne pigmenter, mens den understøtter hudforyngelse. Dette enkelt system dækker to indtægtsstrømme-fjernelse af tatoveringer og hudgendannelse-gør det ideelt til etablerede klinikker, der målretter mod avancerede-markeder og forskellige kundebaser.
✔ For en enkelt,-højtydende platform, der dækker tatoveringsfjernelse, pigmenteringsbehandling og hudfornyelse→ 350Ps TRUEPICO Laser Tatoveringsfjernelsesmaskine
Kombinerer ultra-korte 350ps pulser med 1,43GW spidseffekt og fuld-farvespektrumdækning via dobbelte bølgelængder (med valgfrie 585/650nm-moduler). Den er i stand til både pigmentbehandling og fornyelse af hudtekstur og er perfekt til klinikker og medicinske spas, der ønsker at imødekomme behov fra flere-afdelinger med en enkelt enhed.
✔ For budget-bevidste metoder, der sigter mod en hurtig indtræden på picosekund-markedet→ Pico-maskine til fjernelse af tatoveringer med laser
Har en dobbelt-bølgelængde på 450ps konfiguration, der tilbyder 15-30 minutters sessioner og minimal nedetid. Den dækker væsentlige funktioner såsom tatoveringsfjernelse, pigmenteringsbehandling, hudforyngelse og anti-rynkepleje. Et ideelt valg til klinikker og medicinske kurbade med begrænsede budgetter, der søger en pålidelig picosecond-platform på -niveau til at lancere deres tjenester hurtigt.
Alle tre modeller understøtter OEM/ODM-tilpasning; Du er velkommen til at anmode om et tilbud og produktkatalog.
Tatoveringsfjernelse vs. hudforyngelse: Valg af den rigtige Picosecond-enhed
Dette fremhæver den primære skelnen mellem picosecond-enheder og standardmaskiner til fjernelse af tatoveringer: din virksomheds kernefokus vil diktere prisniveauet for det udstyr, du skal vælge.

Fjernelse af tatoveringer
Prisen for en enkelt session varierer typisk fra $300 til $800, afhængigt af tatoveringens størrelse, antal farver og blækdybde.
Nøglefaktorer, der bestemmer antallet af sessioner:
blækfarve (sort er nemmest at fjerne; blå og grøn er de mest genstridige), tatoveringsoverfladeareal og blækdybde.
Kerneudstyrskrav:
Tilstrækkelig spidseffekt og multi-bølgelængdedækning-standardkonfigurationen for professionelle kliniske systemer.
Hudforyngelse/fjernelse af pigmentering
Prisen for en enkelt session varierer typisk fra $400 til $1.200; foryngelsesbehandlinger sælges ofte som et terapiforløb (f.eks. en pakke med 4-6 sessioner).
Nøglefaktorer, der bestemmer prisen:
den specifikke type behandling-pigmentering (fregner, melasma), hudopstramning og anti-ældning eller reparation af ar-involverer hver især en forskellig prisstruktur.
Kerneudstyrskrav:
Du skal verificere, om enheden indeholder specialiserede foryngelseshåndstykker, såsom et fraktionelt (linsearray) håndstykke-en valgfri funktion, der ofte mangler på indgangs-picosecond-maskiner.

Hvis hudforyngelse ellerfjernelse af pigmenteringer en betydelig indtægtsstrøm for din virksomhed (i stedet for blot en tilføjelse-til tjenester til fjernelse af tatoveringer), skal du specifikt kræve disse håndstykkekonfigurationer under købet. Dette vil uundgåeligt hæve dit budget til niveauet for "professionelle kliniske systemer" eller endda "top-medicinsk udstyr." Omvendt, hvis du udelukkende fokuserer på fjernelse af tatoveringer, vil et start-niveau eller professionelt system med en grundlæggende dobbelt-bølgelængdekonfiguration være tilstrækkelig.
En klinisk undersøgelse af tatoveringsfjernelse ved hjælp af en picosekund Q-switched (1064/532 nm) laser, der involverede 34 patienter, viste et gennemsnit på 3,3 ± 2,0 behandlingssessioner, med41.2%af patienter, der opnår 80-100 % clearance; ved 6-måneders opfølgning var den gennemsnitlige patienttilfredshedsscore vedrørende behandlingsresultater 7,26 ± 1,40. Disse data tjener som en pålidelig reference til at forklare det "gennemsnitlige antal sessioner og forventede resultater" til klienter.
Kilde: Bennardo L, et al.Picosecond Q-Switched 1064/532 nm Laser in Tatoo Removal: Our Single Center Experience. Appl. Sci. 2021, 11(20), 9712.
En undersøgelse, der involverede 22 forsøgspersoner, der gennemgik fraktioneret 1064 nm picosekunders hudforyngelse, viste, at med kun tre behandlingssessioner (med tre ugers mellemrum), steg æstetiske forbedringsscores (baseret på 10-punkts GAIS-skalaen) for rynker og acne-ar efter 3 uger efter 1. uge efter 1. uge. 14; acne-ar-undergruppen opnåede en score på 3,8. Bivirkningerne var primært mildt erytem og kløe, som typisk forsvandt spontant inden for1-3 dageog ingen alvorlige komplikationer blev observeret. Disse resultater indikerer, at picosecond hudforyngelse giver målbare æstetiske forbedringer med et begrænset antal sessioner og viser en gunstig sikkerhedsprofil.
Kilde:Effektivitet og sikkerhed ved behandling med fraktioneret 1.064-nm Picosecond-laser til ansigtsrynker og acne-ar.
Ofte stillede spørgsmål
Q: Hvor meget dyrere er picosecond-laserenheder sammenlignet med Q-switched lasere? Er investeringen det værd?
Sv: Picosecond-enheder koster typisk flere gange mere end Q-skiftede enheder af en lignende klasse; prispræmien stammer fra deres kortere pulsvarigheder, højere spidseffekt og bredere vifte af behandlelige tilstande. Om det er prisen værd, afhænger af, om du planlægger at tilbyde tjenester ud over tatoveringsfjernelse-såsom hudforyngelse eller arbehandling. Hvis du udelukkende har til hensigt at fokusere på fjernelse af tatoveringer, kan en vel-konfigureret Q-omkoblet maskine give bedre værdi for pengene.
Q: Kan den samme picosecond-enhed bruges til både tatoveringsfjernelse og hudforyngelse? Er der behov for ekstra tilbehør?
A: Teoretisk set, ja, men dette kræver normalt specifikke håndstykker-såsom en fraktioneret (eller "honeycomb") linse til hudforyngelse. Sørg for at bekræfte, om det oprindelige tilbud inkluderer dette tilbehør; ellers kan det blive dyrt at købe dem separat senere.
Q: Hvor ofte skal picosecond-håndstykker udskiftes, og hvad er den omtrentlige pris?
A: Dette afhænger af mærket og den specifikke type håndstykke, da det nominelle antal skud varierer betydeligt mellem produkterne. Før du køber, skal du afklare levetiden og udskiftningsomkostningerne for hvert håndstykke med leverandøren for at undgå at blive overrumplet af "skjulte omkostninger" senere.
Q: Hvilket kræver et højere gebyr pr. session: picosekund hudforyngelse eller tatoveringsfjernelse?
Sv: Generelt er prisen per session for hudforyngelse eller pigmenteringsbehandling (ca. $400-$1.200) højere end prisen for tatoveringsfjernelse (ca. $300-$800), selvom den nøjagtige pris afhænger af den specifikke procedure og størrelsen af behandlingsområdet.








